„Droga” i „ręce” – trwają prace nad warsztatami o duchowości

Metafora drogiWe wtorek 5 lutego siedzibie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wieszczęta-Kowale odbyło się spotkanie ewangelickich kapelanów więziennych, którzy od października ubiegłego roku pracują nad przygotowaniem projektu terapeutycznego dotyczącego refleksji nad duchowością w pracy ze skazanymi. Prace są prowadzone we współpracy ze specjalistami z zakresu duszpasterstwa psychologii oraz filozofii religii. Głównym konsultantem, a zarazem współtwórcą programu jest ks. dr Adrian Korczago.

Inicjatywa warsztatów zrodziła się w wyniku współpracy kapelanów Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego z terapeutami w zakładach karnych. W procesie resocjalizacji, wskazują oni na potrzebę uzupełnienia działań terapeutycznych elementami uniwersalnej duchowości. Współcześnie, zagadnienia duchowości człowieka są integralną częścią zarówno pracy ze skazanymi jak i procesu szkolenia terapeutów więziennictwa.

W ubiegłym kapelani rozpoczęli intensywne prace nad programem dziesięciu spotkań warsztatowych opartych na uniwersalnych metaforach „drogi” oraz „rąk”. Jego celem jest wzbudzenie refleksji nad duchowością oraz odkrywanie doświadczeń kształtującymi obraz życia i świata w procesie podejmowania decyzji.

W trakcie spotkania uczestnicy przygotowali zarys projektu, którego celem jest wzbudzenie refleksji nad duchowością oraz odkrywanie doświadczeń kształtującymi obraz życia i świata w procesie podejmowania decyzji. Projekt ma być realizowany w jednostkach penitencjarnych, w szczególności w ramach grup terapeutycznych.

Inicjatorem spotkania był Naczelny Kapelan Więziennictwa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Piotr Janik. Nad programem warsztatów pracowali także ks. Ryszard Pieron z Lasowic Wielkich oraz ks. Marcin Orawski z Wrocławia.

mo., Fot.: www.sxc.hu

Leave a Reply