Administracja Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach może się poszczycić wieloletnią już przyjaźnią z ks. Ryszardem Pieronem, pastorem Kościoła Ewangelicko–Augsburskiego, kapelanem Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego w Diecezji Katowickiej.
Tym razem przyjaźń ta zaowocowała Dyskusyjnym Klubem Filmu Chrześcijańskiego, a w konsekwencji rozpoczynającym się w murach tarnogórskiego aresztu cyklem „filmowych” katechez. Pomysł zrodził się nie tylko z potrzeby wprowadzenia nowych form katechizacji, ale i ukazania osobom pozbawionym wolności, że istnieją wartości wyższe i, że każdy z nich ma drugą szansę. Dlatego też zdaniem pastora „filmy będą ukazywał osoby związane z kościołem i prawdą ewangelii”. Przez blisko rok skazani będą mieli okazję uczestniczyć w projekcjach filmów ponadwyznaniowych. Bowiem ideą Dyskusyjnego Klubu Filmu Chrześcijańskiego jest także głoszenie zasady tolerancji „tych innych” i pojednanie treści religii ewangelickiej, rzymskokatolickiej, prawosławnej, czy żydowskiej.
W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmu Chrześcijańskiego osadzeni tarnogórskiego aresztu zobaczą m.in. „Pawła Emisariusza”, „Judasza”, „Jana Husa”.
W miniony wtorek ks. Ryszard Pieron poprowadził „filmową” katechezę, której bohaterem stał się znany przede wszystkim z Ewangelii „Barabasz” (reż. Richard Fleischer), ze wspaniałą rolą Anthony Quinn’a. Jerozolimski kryminalista, więzienie, wolność …poczucie odpowiedzialności i zmiana dotychczasowego postępowania. Czyż nie o tym wspomina art. 67§1 kkw., czyż nie takie są cele wykonania kary pozbawienia wolności.
Zdjęcie i tekst: ppor. Roman Malchrzyk – oficer Prasowy Aresztu Śledczego w Tarnowskich Górach.