Zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP ks. Jerzy Samiec przyjął na roboczym spotkaniu pełnomocnika ministra sprawiedliwości ds. wdrażania systemu kar nieizolacyjnych oraz sytemu dozoru elektronicznego gen. Pawła Nasiłowskiego. Rozmowy dotyczyły przygotowań do wdrożenia zmian w Kodeksie Karnym, które wejdą w życie 1 lipca br., w szczególności w zakresie realizowania kar nieizolacyjnych. W spotkaniu uczestniczył naczelny kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego ks. Piotr Janik.
Nasza misja
Prosimy rodziny oraz bliskich osób przebywających w aresztach śledczych i zakładach karnych o kontakt. Tym, którzy są po tamtej stronie murów proponujemy i pragniemy nieść duszpasterską pomoc.
Nasze powołanie i cele
Duszpasterstwo Więzienne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Luterańskiego) w RP sytuuje się w kontekście słów Pana Kościoła, Jezusa Chrystusa: „Byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie” (Mt 25,36). Działa ono w oparciu o art. 23., ust.1-4 Ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP z dnia 13 maja 1994 r. oraz w oparciu o Zasadnicze Prawo Wewnętrzne Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.
Celem Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego jest zapewnienie opieki duszpasterskiej osobom przebywającym w aresztach śledczych, zakładach karnych, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich.
Kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego gotowi są do duszpasterskich posług nie tylko wśród swych współwyznawców, ale względem wszystkich osób przebywających w jednostkach penitencjarnych, bez względu na wyznanie i światopogląd, jeśli taką posługą są one zainteresowane.
Kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego służą posługą duszpasterską wśród funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Służby Więziennej.
Kapelanów obowiązuje tajemnica spowiedzi i rozmowy duszpasterskiej.