Konferencja duszpasterzy więziennych w Springe (Niemcy)

W dniach od 2 do 6 maja 2011 w miejscowości Springe (Dolna Saksonia) miała miejsce doroczna konferencja ewangelickich duszpasterzy więziennych w Niemczech. Temat konferencji brzmiał: „Blizny żyją – spotkania ludzi z traumą.” Egzegezę biblijnych tekstów i programowe referaty prowadzili: prof. dr Joep Dubbink z Amsterdamu, prof. dr Ulrich Sachsse z Getyngi, Sabina Haupt- Schere i dr Monika Fander.

Na zaproszenie Zarządu Konferencji w spotkaniu uczestniczył ks. Piotr Janik reprezentując Ewangelickie Duszpasterstwo Więzienne. W swoim wystąpieniu ks. Janik przedstawił działalność kapelanów więziennych, współpracę z Centralnym Zarządem Służby Więziennej oraz zaprezentował wydanie „Z Biblią na co dzień” z logo duszpasterstwa. Ta ostatnia informacja spotkała się z żywym zainteresowaniem, które zwieńczone zostało wolą pozyskania dla przebywających Polaków w zakładach karnych w Niemczech egzemplarzy haseł biblijnych na ten rok i następne lata.

W trakcie konferencji odbyła się także wycieczka do byłego obozu jenieckiego i obozu koncentracyjnego z czasów II wojny światowej w Bergen-Belsen, gdzie swoje życie straciło między innymi tysiące Polaków i Żydów.

W konferencji uczestniczyli duszpasterze więzienni z: Danii, Francji, Japonii, Węgier, Austrii, Holandii i Szwajcarii, a także przedstawiciele organizacji współpracujących z Ewangelickim Duszpasterstwem Więziennym w Niemczech.

[nggallery id=8]

 

Leave a Reply