W niespełna rok po oficjalnej inauguracji programu duszpasterskiego „Duchowość”, która miała miejsce 5 kwietnia 2014 roku, kapelani Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego spotkali się 9 marca w Wieszczętach, aby dokonać podsumowania i ewaluacji dotychczasowych działań. Ponadkonfesyjny projek przygotowany przez ewangelickich kapelanów pod kierownictwem ks. dr. Adriana Korczago został już wdrożony w kilku zakładach karnych, m.in. w Tarnowskich Górach, Cieszynie i Jastrzębiu, był także konsultowany z dyrektorami i terapeutami więziennymi, między innymi we Wrocławiu. Jego celem jest wzbudzenie refleksji nad duchowością oraz odkrywanie doświadczeń kształtującymi obraz życia i świata w procesie podejmowania decyzji. Jednocześnie ma stanowić uzupełnienie działań terapeutycznych, prowadzonych w zakładach karnych, elementami uniwersalnej duchowości.
Inicjatywa powstania programu zrodziła się w wyniku współpracy kapelanów Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego (EDWI) z więziennymi terapeutami. Pierwsze rozmowy na ten temat miały miejsce w trakcie konferencji Ewangelickiego Duszpasterstwa Więziennego w Ustce, w 2011 roku.
Na program składa się cykl dziesięciu spotkań przygotowanych dla około 10-osobowych grup osadzonych. Scenariusz opiera się na uniwersalnych metaforach „drogi” oraz „dłoni”. Projekt został wsparty m.in. przez Towarzystwo Biblijne w Polsce, które nieodpłatnie przekazało kapelanom Pismo Święte oraz ks. de. Henryka Czembora, który na potrzeby programu przekazał kilkadziesiąt modlitewników swego autorstwa. Ponadto program wspierali merytorycznie wykładowcy w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie: prof. dr hab. Janusz Maciuszko oraz dr Witold Benedyktowicz.
Fot. Hartwig HKD, flickr.com(CC BY-ND 2.0)